Na czym polega regeneracja filtra DPF?

Filtr DPFWiele osób obawia się zakupu samochodu z nowoczesnym silnikiem diesla, ze względu na to, że wyposażone są one w filtr cząstek stałych – DPF. Panuje przekonanie, że gdy dojdzie do zapchania filtra, konieczna jest jego bardzo kosztowna wymiana na nowy, jednak sytuacja ta już dość dawno uległa zmianie. Obecnie na rynku istnieje spory rynek usług regeneracji filtrów cząstek stałych, a usługi takie są wielokrotnie tańsze niż wymiana.

 

 

Jak zregenerować filtr DPF

Regeneracja DPF (filtra cząstek stałych) polega na pozbyciu się z jego wnętrza nagromadzonej tam sadzy. Sposób w jaki tego dokonamy zależy od wybranej metody. Na początku większość warsztatów oferowała głównie wyprażenie wkładu filtra w piecu indukcyjnym, czyli po prostu wypalenie sadzy poza samochodem, często w tym przypadku dochodziło do nadtopień filtra i pęknięć związanych z naprężeniami termicznymi, co ostatecznie niszczyło wkład. Z czasem pojawiły się metody które opierały się na wypłukaniu lub wydmuchaniu zanieczyszczeń z filtra. Najprostsza z nich opierała się na użyciu agresywnej chemii, inne, lepsze używały do tego sprężonego powietrza, a bardzo dobrą metodą okazało się użycie myjki ultradźwiękowej. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się urządzenia do regeneracji hydrodynamicznej, które są coraz powszechniejsze, a ich skuteczność jest bardzo wysoka. Na razie cena takiej usługi jest jeszcze wysoka (jednak dalej wielokrotnie niższa od wymiany filtra), ale należy przypuszczać, ze z czasem, gdy maszyny będą coraz popularniejsze, także ona spadnie.

W przypadku mniej zabrudzonych filtrów można też spróbować dokonać regeneracji bez demontażu filtra, poprzez wypalanie DPF w trybie serwisowym. Wówczas, poprzez interfejs wpięty magistralę CAN, warsztat wymusza procedurę w której temperatura spalin jest podwyższona i następuje wypalanie cząsteczek sadzy z filtra. Wypalanie w trybie serwisowym trwa zwykle dłużej od wypalania które aplikuje sterownik bez ingerencji zewnętrznej, dlatego jest skuteczniejsze.

Co ile regeneracja DPF

Żywotność filtra zależy od stylu jazdy i tego jak często obciążenie silnika będzie na tyle wysokie, by temperatura spalin wzrosła na tyle, by nastąpiło wypalanie zanieczyszczeń. W najbardziej niesprzyjających warunkach (jazda miejska, krótkie odcinki) nie powinno być to jednak mniej niż 80 tysięcy km, jeżeli samochód natomiast głównie pokonuje trasy z dość dużą prędkością, wówczas filtr może być drożny nawet przez 250 tysięcy km.

Kolejne regeneracje zależą też od tego jaką metodą dokonano poprzedniej, jeżeli tylko filtr wyprażono, wówczas we wnętrzu dalej znajdują się popioły i związki niepalne, co oznacza, że zapcha się szybciej. Podobnie niską skuteczność ma metoda chemiczna. W przypadku skuteczniejszych metod pozwalają one na osiągnięcie 80-100 % sprawności nowego filtra, więc w praktyce czas do następnej regeneracji będzie bardzo zbliżony do czasu jaki upłynął od nowości do pierwszej regeneracji.

Czy warto regenerować DPF

Alternatywą dla regeneracji filtra jest jego wymiana. Zakup nowego filtra to koszty kilka do kilkanaście razy większe od regeneracji. Koszt tej ostatniej nie zależy od producenta, ponieważ będzie taki sam zarówno dla marek luksusowych, jak i marek popularnych, podczas gdy różnica w cenie części może być kilkukrotna. Najtańsze metody regeneracji nie kosztują więcej niż 200-300 zł, najdroższe i najbardziej skuteczne, nie przekraczają ceny 1000 zł.

Jazda z zapchanym filtrem jest zwykle bardzo uciążliwa lub niemożliwa, dlatego regeneracja wydaje się najlepszym wyjściem.

Czy regeneracja DPF jest skuteczna

Jak już wspomniałem nowoczesne metody regeneracji zapewniają od 80 do 100% skuteczności. Skuteczność w tym wypadku oznacza przywrócenie fabrycznych parametrów przepływu spalin przez filtr. Nowoczesne urządzenia do regeneracji posiadają możliwość diagnostyki filtra DPF, dlatego po czyszczeniu możemy mieć wgląd w to, jak został zregenerowany nasz filtr. Dobrze zregenerowany filtr cząstek stałych nie odbiega swoimi parametrami od fabrycznie nowego, może nawet przewyższać nimi nieoryginalne zamienniki.

 

Skuteczne czyszczenie filtrów DPF i FAP

Gwarantujemy pełną regenerację Twojego filtra cząstek stałych

 

Złóż zamówienie telefonicznie