Na czym polega czyszczenie DPF metodą hydrodynamiczną (wodną)?

Filtr DPF

Metoda hydrodynamiczna pojawiła się na rynku serwisowym całkiem niedawno i zyskuje coraz większą popularność, wydaje się, że ze względu na swoje właściwości, stanie się z czasem najczęstszym sposobem na regenerację filtrów cząstek stałych (DPF) i katalizatorów. Warto więc wiedzieć na czym ona polega.

 

 

Opis metody

Metoda ta doczekała się już potocznej nazwy „pranie DPF”, które odnosi się do działania maszyn służących do hydrodynamicznego czyszczenia filtra. Filtr po demontażu i wstępnej organoleptycznej diagnostyce (zwykle endoskopowej) umieszczany jest w urządzeniu (jeżeli zanieczyszczenia są wyjątkowo duże, najpierw umieszcza się go w kąpieli rozmiękczającej). Urządzenie to ma odpowiednie złącza, które zamykają wszystkie otwory filtra, większość producentów oferuje złącza które pasują do wszystkich marek samochodów i producentów filtrów.

Na początku do filtra podawane jest sprężone powietrze, oczyszcza ono wstępnie filtr, lecz przede wszystkim na jego podstawie można określić stan i parametry przepływu filtra. Następnie do obudowy wpływa ciepła woda, po czym następuje cykl roboczy, w którym impulsowo, z dużym ciśnieniem (około 5 bar) podaje się dawkę wody, która odrywa i wypłukuje zanieczyszczenia z wnętrza filtra. Takich uderzeń jest różna liczba w zależności od wybranego programu, w podstawowym jest ich około dziesięciu.

Po cyklu roboczym urządzenie odwraca filtr, co pozwala na wypłynięcie zanieczyszczeń z poprzednio oczyszczonej strony, oraz na rozpoczęcie analogicznej procedury czyszczenia z drugiej. Czyli znów następuje cykl roboczy, tym razem z drugiej strony filtra. Takie działanie wymuszone jest konstrukcją DPF, gdzie połowa kanalików jest zamknięta z jednej, a połowa z drugiej strony.

Taka procedura (czyszczenie – obrót – czyszczenie) powtarzana jest aż do uzyskania odpowiednich parametrów przepływu. Następnie wkład jest suszony powietrzem, ochładzany, ostatecznie diagnozowany przez urządzenie i może już być z powrotem zamontowany w samochodzie. Cały proces czyszczenia trwa, w zależności od zastosowanego urządzenia i wybranego w nim programu, który dostosowuje się do stopnia zanieczyszczenia filtra, od około 30 do około 60 minut. Po całym procesie wykonywana jest po raz kolejny diagnostyka DPF kamerą, która ma na celu sprawdzenie stanu technicznego filtra i jego ewentualnych uszkodzeń.

Skuteczność metody

Producenci urządzeń do regeneracji metodą hydrodynamiczną zapewniają, że skuteczność czyszczenia to 98-99%. Oznacza to, że niemal wszystkie nagromadzone w czasie eksploatacji pojazdu zanieczyszczenia (sadza, popioły, inne związki) zostaną z wnętrza usunięte. Możliwości diagnostyczne urządzenia, które ma możliwość pomiarów parametrów przepływu powodują, że mamy pewność co do osiągniętych rezultatów i po takim czyszczeniu nie będziemy mieć problemów z DPF przez dłuższy czas (o ile nie mamy problemów z silnikiem, które powodują szybkie zapychanie filtra). Poza tym metoda ta jest bezpieczna zarówno dla filtra (nie ma ryzyka uszkodzenia go przez maszyny czyszczące), jak i dla środowiska (urządzenia działają w obiegu zamkniętym i mają wbudowane odpowiednie filtry). Regeneracja DPF w ten sposób jest obecnie najbardziej skuteczną metodą i najprawdopodobniej w niedługim czasie stanie się jedyną stosowaną, ponieważ wydaje się być optymalnym sposobem wykonania takiego zabiegu.

Ile kosztuje regeneracja DPF metodą wodną

Obecnie koszt takiej usługi jest dość wysoki, w większości przypadków zamyka się jednak w kwocie od 500 do 1000 zł wraz z demontażem i montażem filtra. W tej chwili nie ma jeszcze zbyt wielu warsztatów oferujących czyszczenie hydrodynamiczne, a te które je oferują niedawno zakupił drogą maszynę do jej wykonywania (najtańsze modele to koszt około 50000 zł, najdroższe 115000zł), więc muszą się one amortyzować. Z czasem pojawi się jednak rynek maszyn używanych, a warsztaty będą powszechnie oferować tę metodę, co najprawdopodobniej wpłynie na stałą obniżkę cen. Jednak już w tej chwili cena jest i tak kilkukrotnie niższa niż wymiany filtra DPF na nowy, a zapewnia bardzo zbliżoną do niego skuteczność. W przypadku nieoryginalnych zamienników, zregenerowany metodą wodną oryginalny filtr, może mieć nawet wyższe od niego parametry.

 

Skuteczne czyszczenie filtrów DPF i FAP

Gwarantujemy pełną regenerację Twojego filtra cząstek stałych

 

Złóż zamówienie telefonicznie